Jdi na obsah Jdi na menu

Dula

  K doprovázení maminek jsem se dostala díky své vlastní zkušenosti s pomocí duly v těhotenství, při porodu a při kojení. Rozdíl mezi porody mých synů, kde jsem byla sama a porodem dcery, kdy se mnou byla dula, byl pro mě natolik zásadní, že jsem se rozhodla pomáhat dalším ženám k nádhernému pocitu z porodu svého dítěte.

      Ten veliký rozdíl nebyl jen v tom, že se mnou byla dula při porodu, ale že mi pomáhala s přípravou na porod, byla oporou před porodem, dodávala odvahu,  klid a potřebné informace. Po porodu byla na telefonu připravená vyslechnout, uklidnit rozbouřené emoce, poradit a pomoct s kojením. Stále ta stejná žena  kdykoli připravená poradit, pomoct. Při prvním porodu jsem po příchodu do porodnice neznala nikoho a když jsem se po několika hodinách se setřičkou trochu seznámila a měla tak trochu pocit opory a důvěry, tak setřičce skončila služba a odešla.                    Dula je s maminkou po celou dobu porodu, což setřičkám rozvržení služeb a péče o ostatní maminky bohužel neumožňuje.

     Ať už porod probíhá zcela přirozeně nebo musí být například   indukován, miminko se narodí císařským řezem, vždy se dula snaží především o to, aby maminka měla z porodu dobrý pocit, aby se cítila v bezpečí, opečovaná, spokojená se sebou a se svým porodem. 

     Věřím v moudrost těla. Věřím, že ženské tělo umí začít porod a dobře porodit stejně jako po celou dobu těhotenství miminko vyživovalo a poskytovalo mu všechno potřebné.

    Maminka potřebuje k porodu dobrou průpravu, aby nešla do neznáma, aby věděla, co se s jejím tělem děje, proč se to děje  a jak může tomu procesu pomáhat a ne jít naopak proti němu. Příprava na  porod  by ideálně měla probíhat   v prostředí, kde je nastávající  maminka podporována v radostném očekávání porodu jako velmi obohacujícího prožitku , ze kterého bude čerpat po celý další život. Pokud žena prožije porod s vědomím, že je to ONA kdo rodí, moudrost jejího těla, že rodí svou vlastní silou, posílí jí to pro náročné období péče o miminko a dodá jí to sebedůvěru v náročné mateřské roli.

    Už od dětského věku se do nás ukládá obraz porodu jako něčeho, co bude potřeba vydržet, přežít.

Z vyprávění maminek, z televize a filmů máme vypěstovaný strach z porodu jako z něčeho, co je zcela mimo náš dosah. Proto tolik pomáhá prostředí podpory, kde se ženě dostává potvrzení její ženské síly a jejích přirozených schopností .

    Aby žena mohla dobře rodit potřebuje zůstávat především uvolněná, napětí komlikuje porod. Tady nejvíc pomáhá přítomnost lidí, které zná, se kterými se cití v bezpečí. Pomáhá klid doprovázejících osob, ať je to tatínek, dula nebo někdo jiný. Pocit bezpečí, uvolnění, klid, podpora, důvěra, to vše mamince pomáhá zvládat náročnost porodu, porodní bolesti, strachy a obavy.

    Dula je tady pro maminku v době těhotenství, v období před porodem, doprovází maminku při porodu a věnuje se jí i v období péče o novorozené miminko. Na poporodní návštěvě spolu o porodu znovu povídají, pokud má maminka nějaké nejasnosti, nepříjemné pocity nebo třeba nerozumí tomu, proč se některé věci udály jinak, než si původně představovala. 

   Jako lakteční poradkyně maminkám po porodu také pomáhám s dobrým začátkem kojení, protože právě na prvních hodinách a dnech hodně záleží, zda bude maminka dobře a bez potíží kojit svoje děťátko. To ale určitě neznamená, že tam, kde se nedaří kojení v začátku hned po porodu, tak už kojení nepůjde. Pokud ale miminko začne sát co nejdříve po porodu, správně se přisává, může být u prsu podle jeho potřeb bez ohledu na hodiny, pak je šance na úspěšné kojení veliká. S maminkou zůstávám v kontaktu tak dlouho, dokud si v kojení není zcela jistá.     

  Dopis maminky Evy:    Děkuji za něj.

       Tento text jsem se rozhodla sepsat jako poděkování Janě Dvořákové za její přístup a doprovod u porodu, který je pro každou ženu životní a nezapomenutelná událost. Můj první porod dcery Alenky skončil vroce 2012 císařským řezem. Důvodem byl nepostupující porod, což ve mně zpětně vzbudilo spoustu otazníků zejména v otázce, zda vše proběhlo, jak mělo a zda byl tento zákrok opravdu nutný. Vcelku brzy jsem se rozhodla, že v  případě dalšího porodu bych kromě manžela měla ráda u sebe dulu, která má vícero zkušeností, bude znát má přání a bude se mnou po celou dobu porodu neomezená službami a pracovní dobou. Paní Janu jsem si našla na internetu jako táborskou porodní dulu. Zaujaly mě její internetové  stránky, očividně zaměřené na přirozenou cestu a domluvily jsme si seznamovací schůzku. Do porodu jsme se viděli pouze 2x, ale vzájemně jsme si sdělily svá přání a očekávání.  Jakkoli byla setkání příjemná, určitou obavu jsem měla, neboť na opravdu bližší seznámení  prostor zkrátka nebyl. A přeci jen k porodu ,jako intimní záležitosti je ideální přizvat člověka, ke kterému máte absolutní důvěru a znáte ho .Nerada bych případné čtenářky zatěžovala  poměrně zdlouhavým porodem, který nakonec trval od úterního poledne do čtvrtečního rána  a byl do značné míry podobný mému prvnímu.   Paní Jana mi po celou dobu byla velikou oporou. Mohla bych na prvním místě vyjmenovat  masáže zad, které zejména ze začátku při stazích velmi pomáhaly, tipy na dýchání, obětavou pomoc při změnách poloh, zvedání z postele, doprovodu do sprchy nebo podávání tekutin.  Nejvíce pro mě ale znamenal velmi empatický, klidný a zároveň starostlivý přístup po celou dobu porodu (včetně 2 probdělých nocí). Ve chvílích uvolnění jsme si sdělovaly své pocity a dojmy  z postupu porodu, který se liší z pohledu rodící maminky a nerodícího doprovodu.  Ačkoli jsem zpočátku nechtěla, podstoupila jsem nakonec podání epidurální anestezie i oxytocinu. Měla jsem ale prostor od doktorů tuto situaci přijmout a s Janou probrat. Porod byl nakonec ukončen ve 2. době porodní císařským řezem. Ať už byly důvodem nedostatečné stahy, větší hlavička naší Mišky, nedostatečná psychická uvolněnost z mé strany, především díky Janě mám pocit, že se pro přirozený porod udělalo za  stávajících okolností maximum. Velmi pro mě znamenala také možnost celý průběh prodiskutovat ještě při poporodní návštěvě. Za 25 hodin na porodním sále si troufnu říct (za sebe), že jsme se sblížili a u svého    potenciálního třetího porodu bych Janu velmi ráda opět měla.

        

 

jana-d-4.jpg