Jdi na obsah Jdi na menu

Kojení

 Kurz pro laktační poradce - certifikát 2012, Laktační liga                                                                                                       Potřebujete návštěvu? Navštěvuji maminky v pohodlí domova, návštěva trvá přibližně hodinu a půl.                                               Za první návštěvu si účtuji 800 korun, v ceně je následná péče v podobě  telef. konzultací. 

 Videoukázky kojení najdete na:   www.mamila.sk 

   - ukázka výborné techniky zde: https://www.youtube.com/watch?v=xD8bf14zXLU

  Kojení a příprava na kojení  

   Nejjistější je začít se ještě před porodem se věnovat přípravě na kojení. Je možné navštívit po dohodě lekci kojení v předporodním kurzu nebo se domluvit na přípravě na kojení v pohodlí vašeho domova.
      Pokud se maminka naučí od samého začátku miminko  přikládat k prsu tak,  aby se zajistilo   výborné přisátí a správná poloha děťátka, předejte se většině potíží, se kterými se maminky na poradkyně obracejí nebo později kvůli těmto potížím přestávají kojit.

   Je dobré vědět, že většina potíží, které se při kojení objeví   se dá úspěšně zvládnout a maminky dále plně nebo alespoň částečně   kojí své miminko tak dlouho, dokud se miminko samo neodstaví nebo se maminka sama  pro odstavení nerozhodne.

    I částečné kojení ( miminko se kojí a zároveň dostává umělé mléko)  má pro dítě a pro maminku obrovský význam.     Kojení není jen výživa, kojením se naplňuje mnoho dalších potřeb miminka a je velice přínosné také pro maminku.

 Nejčastější potíže, se kterými maminky přicházejí:

-         bolestivé bradavky, bolest mamince často doslova brání v kojení. Hlavní  pomoc u bolestivého poranění bradavek spočívá v upravení techniky kojení.

 I když zde mohou být zároveň i jiné příčiny, správná technika kojení je prvotní pro zahojení bradavek.

Mastičky,  gely apod. mohou pomoci k rychlejšímu hojení. 

 -         bolestivě nalitá prsa, často už v porodnici – opět první pomoc vedle masáží a obkladů spočívá v opravení techniky  

  -        miminko se nepřisává,  u kojení usíná – důvodů může být více, je-li děťátko nutné dokrmovat odsátým nebo umělým mlékem, může se pomocí laktační pomůcky (upravená cévka ) udržet plné nebo alespoň částečné kojení po mnoho měsíců. Většinou se po krátké době podaří plně kojit bez pomůcky.  Maminky se někdy obávají náročnosti takového postupu, ale rychle zjistí, že je to velice snadné a zvládnou to za den až dva .

-         bojkot kojení – miminko se dobře přisávalo, kojení bylo bez potíží, postupně se začíná odtahovat, kroutit, plakat. Příčin může být více, většinou se jedná o reakci na horší tok mléka. Pomoci může vyhledání a odstranění příčiny, podpora lepší tvorby mléka apod.

 - miminko nedostatečně přibývá na váze   – často pomůže opět upravit techniku kojení tak, aby děťátko při kojení získávalo z prsu více mléka.  

 Protože tvorba mléka už bývá v důsledku nesprávné techniky snížená, je nutné počítat s trpělivostí, pomůže tady podpořit tvorbu mléka např.  vhodnými bylinkami. Někdy bývá nutné na přechodnou dobu dokrmovat miminko odsátým nebo umělým mlékem. Pokud se použije laktační pomůcka, podaří se většinou vrátit k plnému kojení nebo udržet částečné kojení po dlouhou dobu.  

    - bolestivě nalité prsy později po porodu, boule a horkost v prsu, maminka může mít i zvýšenou teplotu – maminky se obávají, že dostaly zánět, často ale bývá příčinou ucpaný mlékovod. Pomocí masáží, obkladů a zajištění další péče se často podaří  situaci zvládnout. Zánět ale musí řešit lékař.

   -  dále se maminky obracejí o radu ohledně zavádění příkrmů, případně odstavování miminka. Někdy hledáme společně řešení, když se  děťátko v noci hodně budí a maminka je častým kojením vyčerpaná. Případně někdy dávám kontakty na další odborníky, kteří mohou mamince pomoci v konkrétní situaci. 

Pokud se podaří zajistit dobrou techniku kojení tak, aby miminko získávalo z prsu co největší možné množství mléka, prsa se dobře vyprazdňují, tím se tvoří více mléka, miminko dostatečně přibývá a maminka si může kojení užívat. 

Vše podrobně o kojení najdete také na stránkách kolegyně paní  Pavlíny Kallusové  ww.poradkyneprikojeni.cz

  Na setkání s Vámi  při osobní návštěvě doma nebo v porodnici se těší     

                 Jana Dvořáková, laktační poradkyně -matka.

                               Tel.    777  852 844
 
  

 

 

   

                                

 

Statistiky

Online: 2
Celkem: 139731
Měsíc: 2999
Den: 100

Archiv

Kalendář
srpen / 2022

Portrét

Fotoalbum

RSS